Pravila i propisi Vivo Pro Kabaddi lige

Home » Pravila i propisi Vivo Pro Kabaddi lige

Posljednje ažurirano

Vivo Pro Kabaddi League je liga profesionalne razine u Indiji. Sjajnih je bilo prvih 6 godina, otvorenih 2014. godine, a turnir je pogledalo 435 milijuna gledatelja, što je drugo mjesto u indijskoj Premijer ligi 2014. sa 552 milijuna.

7th Sezona je već u tijeku, ali što je Kabaddi? Kako radi? Zbog čega je Pro Kabaddi League tako uzbudljivo uzbuđenje? Ako vam nisu jasni ti detalji, pričvrstite pojaseve i pročitajte u nastavku. Potrebno je samo 2 – 3 minute da shvatite pravila i propise Pro Kabaddi lige.

Pro Kabaddi polje igre i njegove dimenzije

Pro Kabaddi polje igre

• Polje igre označava površinu min od 17 metara x 18 metara i najviše 20 metara x 20 metara.
  • Sudovi znači površina dimenzija 13 metara x 10 metara. Court je unutar polja igre predstavio ABCD na gornjem dijagramu.
  • Krajnja linija označava četiri granične linije AB, BC, CD i DA na gornjem dijagramu koji zajedno čine sud. Sve krajnje linije su širine 3 do 5 cm.
  • Lobi označava žute trake na obje strane suda u širini od 1 metra.
  • Srednje linije znači da linija dijeli igralište na dvije polovice predstavljaju IJ na gornjem dijagramu.
  • Poluvrijeme sud znači da svaka polovica terena podijeljena srednjom linijom predstavlja AIJD i BCJI u gornjem dijagramu.
  • Baulk Line znači da svaki od crta na sudu predstavlja MN i RQ u gornjem dijagramu paralelno sa srednjom linijom. 3.75 metara je udaljenost između linije za izvlačenje i srednje linije.
  • Bonus linija znači gornja linija između linije za zavarivanje i krajnje linije predstavlja PO i TS na gornjem dijagramu. 1 metar je udaljenost između bonus linije i linije baulk.
  • Raider označava igrača koji ulazi u protivnički teren, obavlja raciju i pokušava dotaknuti igrače i sigurno se vratiti na svoj teren. Rok za izvršavanje rajdera je 30 sekundi, tako da je raider mora završiti svoj napad unutar tog roka ili je proglašen van.
  • Branitelj znači bilo koji igrač koji je na svom terenu i zaustavi napadača da se vrati na teren.
  • Prazan napad znači da se raider uspješno vraća na svoj teren, a da nije osvojio bod.
  • Raid-or-Die Raid znači nalet kada napadač mora nabiti bod, inače će biti proglašen napolje. Do ove situacije dolazi tek nakon što tim kontinuirano igra dva prazna napada.
  • Super Raid Znači Raider vreće tri ili više bodova u jednom napadu.
  • Super pribor znači, kada tri ili manje branitelja uspješno drže napadača na svom terenu i izvedu ga, oni zarađuju dva boda branitelju umjesto jednog. To se također naziva Super Catch point
  • Sve van znači da je svih sedam igrača tima iznelo oporbene ekipe.

Pravila utakmice za Pro Kabaddi ligu

Tim

Svaka momčad mora imati sastav dana utakmice s najmanje 10 igrača ili najviše 12 igrača, pri čemu će sedam igrati istovremeno, a preostalih 3 do 5 igrača biti će zamjena. Za svaki tim obavezno je potreban po jedan prekomorski igrač koji igra svoje utakmice.

Trajanje utakmice

Vrijeme trajanja je 40 minuta, podijeljeno u dvije polovice od po 20 minuta i interval od 5 minuta.

Sustav bodovanja

Svaka momčad zaradit će poen za svakog protivnika ili ugasiti ga. Strana, koja postigne ALL-OUT, zaradit će dva dodatna boda. Za Bonus svaka ekipa zaradi jedan poen. Ako je napadač uhvaćen kad je jednak ili manji od 3, dodjeljuje se dodatni 1 bod. Ukupni bod je Dva.

Time Out

Vrijeme je od 90 sekundi po utakmici dozvoljeno svakoj ekipi. Dopuštenje suca za nadoknadu vremena zove kapetan, trener ili bilo koji igrač koji igra u momčadi.

Za vrijeme tajm-auta igrač ne smije napustiti teren. U slučaju bilo kakvog kršenja, protivničkom timu dodjeljuje se bod.

Zamjena

• Dozvoljeno je 5 zamjena svakoj momčadi uz dozvolu suca
  • Zamijenjeni igrači mogu se ponovno zamijeniti korištenjem jednog od preostalih zamjenskih igrača. Ukupni broj zamjena dozvoljenih u utakmici je 5.
  • Ako je bilo koji igrač suspendiran iz meča, nije dopuštena zamjena za njega.
  • Zamjena nije dopuštena za igrače koji su van.

Bonus bod

Bonus bod dodjeljuje se ako napadač pređe bonus liniju bez da ga branič uhvati. Bonus se ne dodjeljuje ako branič uhvati napadača.